15

Starość i młodość

ID: 751

25 000 - 30 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

35,5 x 48,5 cm

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. l. g.: "Wlastimil Hofman"

„[…] Nie wskrzesisz złud pojących wprzód zachwytem serce moje, nie dla mnie już rumieniec róż i świeżych uczuć zdroje” – ten fragment wiersza Adama Asnyka można potraktować jako motto obrazu „Starość i młodość” Wlastimila Hofmana. Obraz ten wpisuje się w kompozycje symboliczne, będące jednymi z najbardziej charakterystycznych w twórczości artysty. Zestawienie dwóch postaci: starca i dziecka, jest metaforą przemijania i nieustannie toczącego się rytmu życia. Mocno pomarszczona twarz staruszka i jego postać przedstawiona w ciemnej kolorystyce, wyraźnie kontrastuje z jasną karnacją i rumianą twarzą dziecka, które jakby dla potwierdzenia słów wiersza Asnyka, trzyma w palcach rozkwitające dopiero pęki róż. Obraz „Starość i młodość” w interesujący sposób pokazuje nieustannie przewijający się w sztuce i literaturze motyw upływającego czasu.

na odwrocie napis: "nie dla mnie już / rumieńce róż / Asnyk"