12

Macierzyństwo

ID: 741

40 000 - 45 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

58 x 60,5 cm

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. p. d.: "Wlastimil / Hofman"

Piękny obraz „Macierzyństwo” wpisuje się w malarstwo symboliczne Wlastimila Hofmana. Artysta często w swoich obrazach przedstawiał postaci ludzkie. Tadeusz Dobrowolski zwraca uwagę, że „jego wizerunki wieśniaczych Madonn i dzieci odznaczają się niezwykłym, pełnym poezji urokiem”. Doskonale widać to w prezentowanej pracy. Niemal idylliczne przedstawienie wyjątkowej więzi między matką i dzieckiem, podkreślone jest nie tylko przez wizerunki samych postaci, ale również delikatne, harmonijne tło.

Sentymentalizm i mistycyzm da się odczuć w malarstwie Hofmana niezwykle często. Jiri Karasek jednocześnie podkreśla, że „Hofman nie stara się, jak inni artyści, chwytać samą malowniczość, piękną barwę zwierzchnią i przenieść ją na płótno, ale wnika we wnętrze, w głąb żywota, skąd bierze swe symbole”. Istotne, że artysta czyni bohaterami swoich obrazów zwykłych, prostych ludzi, którzy jednak dzięki jego talentowi i wyobraźni, przeistaczają się w istoty o mocno symbolicznej wymowie.

na odwrocie naklejki: Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w Krakowie oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1937 roku

16

Pejzaż górski

Cena wylicytowana: 2 200 zł
31

Pejzaż górski

Cena wylicytowana: 18 000 zł
36

Żaglówki

Cena wylicytowana: 3 000 zł
41

Portret

Cena wylicytowana: 7 000 zł
54

Cena wylicytowana: 2 200 zł
59

Autoportret

Cena wylicytowana: 120 000 zł
62

Podwórko

Cena wylicytowana: 12 000 zł
66

Obszar 148

Cena wylicytowana: 60 000 zł
67

S-IV, 1970

Cena wylicytowana: 7 000 zł
71

Relief

Cena wylicytowana: 20 000 zł
75

Akt

Cena wylicytowana: 4 500 zł
79

Pierwszy ból

Cena wylicytowana: 15 000 zł