70

Chińska tancerka

ID: 1445

15 000 - 18 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

57 x 66,5 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "J. Kraupe"

Datowanie

1962

Janina Kraupe-Świderska jest jedną z najciekawszych artystek polskiej sztuki współczesnej, pozostając przy tym postacią niezależną i tworzącą w swoim indywidualnie wypracowanym stylu. Prezentowana praca „Chińska tancerka” nie tylko jest wyrazem talentu artystki, ale wpisuje się również w jej zainteresowania sztuką Dalekiego Wschodu. Kraupe-Świderska w swojej twórczości upodobała sobie to, co nieuchwytne i zmienne. Dużą rolę w jej malarstwie odgrywa znak i symbol.

Małgorzata Kitowska-Łysiak zwraca uwagę, że: „Kraupe-Świderska miała od początku skłonność do poetyzowania - komponowała delikatne, liryczne struktury czy wręcz partytury”. Spoglądając na prezentowaną pracę można znaleźć potwierdzenie tych słów. Plamy o intensywnej kolorystyce układają się w fantastyczne wzory, a nawet specyficzne dla artystki „pismo”. Stanowią wyraz wyobraźni artystki, rzeczywistości z granicy jawy i snu. Dostrzec w nich można wpływy surrealizmu. „Chińska tancerka” jest ciekawym przykładem twórczości artystki.