61

Kwiaty

ID: 1415

40 000 - 45 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

50 x 61 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "J.Cybis"

Datowanie

1970

na odwrocie napis na płótnie: "JAN CYBIS Kwiaty 1970. 61 x 50" oraz naklejona karta z dedykacją datowaną 3 sierpnia 1972

„Kwiaty” powstały dwa lata przed śmiercią artysty. Wpisują się w charakterystyczne dla malarza zainteresowanie motywem martwej natury. To właśnie on były jednym z najczęstszych stosowanych przez artystę.

W 1939 roku na wystawie Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie, Cybis zaprezentował dwie ostatnie, przed wybuchem wojny, martwe natury. W okresie wojennym artysta nie tworzył prac olejnych. Powstałe wówczas obrazy zostały wykonane głównie techniką akwareli. W roku 1946 pierwsze olejne prace Cybisa ukazały się na Salonie Wiosennym. W malarstwie powojennym w gamie kolorystycznej zaczął dominować jeden, główny ton, przede wszystkim chłodna szarość, a także kontrasty tonów jasnych i ciemnych. Malarz zaczął stosować gruboziarnistą fakturę.

Przed powstaniem prezentowanego obrazu, na przełomie 1969 i 1970 roku Cybis wziął udział w wystawie „Polska sztuka współczesna” na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu. Autor „Kwiatów” eksponował swoje prace także na wystawach w Waszyngtonie, Nowym Jorku i Chicago. Malarz został wyróżniony dyplomem za pracę społeczną przyznanym przez miasto Opole w 1970 roku. Trzy lata później, już po śmierci Cybisa ustanowiono prestiżową, doroczną nagrodę jego imienia, przyznawaną z zakresu malarstwa.