61

Kwiaty

ID: 1415

40 000 - 45 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

50 x 61 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "J.Cybis"

Datowanie

1970

na odwrocie napis na płótnie: "JAN CYBIS Kwiaty 1970. 61 x 50" oraz naklejona karta z dedykacją datowaną 3 sierpnia 1972

„Kwiaty” powstały dwa lata przed śmiercią artysty. Wpisują się w charakterystyczne dla malarza zainteresowanie motywem martwej natury. To właśnie on były jednym z najczęstszych stosowanych przez artystę.

W 1939 roku na wystawie Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie, Cybis zaprezentował dwie ostatnie, przed wybuchem wojny, martwe natury. W okresie wojennym artysta nie tworzył prac olejnych. Powstałe wówczas obrazy zostały wykonane głównie techniką akwareli. W roku 1946 pierwsze olejne prace Cybisa ukazały się na Salonie Wiosennym. W malarstwie powojennym w gamie kolorystycznej zaczął dominować jeden, główny ton, przede wszystkim chłodna szarość, a także kontrasty tonów jasnych i ciemnych. Malarz zaczął stosować gruboziarnistą fakturę.

Przed powstaniem prezentowanego obrazu, na przełomie 1969 i 1970 roku Cybis wziął udział w wystawie „Polska sztuka współczesna” na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu. Autor „Kwiatów” eksponował swoje prace także na wystawach w Waszyngtonie, Nowym Jorku i Chicago. Malarz został wyróżniony dyplomem za pracę społeczną przyznanym przez miasto Opole w 1970 roku. Trzy lata później, już po śmierci Cybisa ustanowiono prestiżową, doroczną nagrodę jego imienia, przyznawaną z zakresu malarstwa.

16

Pejzaż górski

Cena wylicytowana: 2 200 zł
31

Pejzaż górski

Cena wylicytowana: 18 000 zł
36

Żaglówki

Cena wylicytowana: 3 000 zł
41

Portret

Cena wylicytowana: 7 000 zł
54

Cena wylicytowana: 2 200 zł
59

Autoportret

Cena wylicytowana: 120 000 zł
62

Podwórko

Cena wylicytowana: 12 000 zł
66

Obszar 148

Cena wylicytowana: 60 000 zł
67

S-IV, 1970

Cena wylicytowana: 7 000 zł
71

Relief

Cena wylicytowana: 20 000 zł
75

Akt

Cena wylicytowana: 4 500 zł
79

Pierwszy ból

Cena wylicytowana: 15 000 zł