Maja Berezowska
O Artyście
Maja Berezowska żyła w latach 1898-1978. Urodziła się w Baranowiczach, jako córka inżyniera i podpułkownika armii rosyjskiej Edmunda Berezowskiego i Janiny z Przecławskich. Malarka, ilustratorka. Zajmowała się także scenografią, tworzyła karykatury, projektowała plakaty. Znana z grafik o tematyce erotycznej. W jej pracach znaleźć można także motywy kwiatowe i sceny obyczajowe.
Maja Berezowska była uczennicą w prywatnej szkole M. Roericha w Petersburgu oraz J. Pankiewicza i L. Wyczółkowskiego w Krakowie. Swoją wiedzę uzupełniała w Paryżu i Monachium. Debiut artystki datuje się na 1916 rok, kiedy to stworzyła ilustracje do opowiadania Kornela Makuszyńskiego.
Artystka pracowała dla wielu wydawnictw, także pism satyrycznych (np. „Cyrulik Warszawski”, „Szpilki”). Swoje rysunki zamieszczała w czasopismach zagranicznych, np. francuskich („Le Figaro”, „Le Rire”, „Ici Paris”). Zajmowała się ilustracją książkową. Współpracowała m. in. z „Operą Łódzką” i teatrami (np. w Warszawie, Poznaniu czy Łodzi). Uznanie przyniósł jej cykl prac do „Dekamerona” Boccacia, powstały w 1930 roku. Dwa lata później artystka wyjechała do Paryża, gdzie odniosła spory sukces (odbyły się tam trzy jej wystawy indywidualne).
Przed wybuchem II wojny światowej, w 1937 roku, artystka przyjechała do Warszawy. W 1941 roku została aresztowana i więziona na Pawiaku. Przyczyną tego był cykl rysunków „Miłosne przygody słodkiego Adolfa”, opublikowany w Paryżu w 1936 roku. Przebywała także w obozie Ravensbrück. Po wojnie ponownie zamieszkała w Warszawie.
Maja Berezowska była członkiem ugrupowania „Rytm”. Prace artystki znajdują się m. in. we Włoszech, Sztokholmie i Paryżu.
Przeczytaj więcej Mniej
Obecnie w ofercie
Obiekty archiwalne
Portret A. M. Swinarskiego
I Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 4.10.2014, 4 października 2014 godz. 16:30