Jak sprzedać

Wyceń oraz zgłoś dzieło sztuki do sprzedaży w Polskim Domu Aukcyjnym

Przyjmujemy do sprzedaży wysokiej klasy obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki, fotografie oraz inne artystycznie wartościowe przedmioty. Dzieła sztuki przyjmujemy zarówno do sprzedaży aukcyjnej, jak i galeryjnej. Zapraszamy do współpracy artystów, kolekcjonerów, klientów indywidulanych oraz instytucjonalnych.

Zgłoszenie dzieła sztuki do wyceny i sprzedaży

Aby uzyskać wycenę i zgłosić dzieło sztuki do sprzedaży możesz przynieść je do siedziby Polskiego Domu Aukcyjnego osobiście lub dostarczyć nam jego opis oraz zdjęcia za pośrednictwem poczty elektronicznej lub poczty tradycyjnej. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego.

Artystów chcących zaprezentować nam swoje dzieła prosimy o dołączenie do zgłoszenia krótkiego opisu swojej twórczości oraz dotychczasowej kariery.

W opisie dzieła sztuki powinny znaleźć się, o ile to możliwe, jego podstawowe dane techniczne, takie jak materiał, technika i wymiary. Wysyłane zdjęcia powinny być możliwie najlepszej jakości. Prosimy o  wykonanie zdjęcia przodu oraz tyłu pracy. Jeśli obiekt jest sygnowany prosimy o dołączenie także zdjęcia ze zbliżeniem na sygnaturę.

Przygotowanie dzieła sztuki do zgłoszenia

Przed zgłoszeniem dzieła sztuki do sprzedaży prosimy zachowaj go w możliwie oryginalnym stanie. Nie należy wyjmować go z  ramy, zdrapywać nalepek wystawowych, aukcyjnych lub ramiarskich, a także czyścić i naprawiać we własnym zakresie. Jeśli dzieło sztuki zostanie zakwalifikowane do sprzedaży, nasi specjaliści zajmą się jego odpowiednim przygotowaniem.

Kontakt
email: biuro@polskidomaukcyjny.com.pl
tel.: +48 795 060 001
tel.: +48 12 341 47 37

Adres
ul. Stefana Batorego 2
31-135 Kraków

Godziny otwarcia
pn.-pt. 10:00-18:00

 

Uzyskaj wycenę dzieła sztuki

Wstępna wycena

Wszystkie zgłoszone do wyceny lub sprzedaży dzieła sztuki poddamy uważnemu oglądowi, a następnie dokonamy ich pierwszej selekcji. Jeśli obiekt nas zainteresuje, skontaktujemy się z Tobą i poddamy go wstępnej wycenie. Wycena dzieła sztuki stanowiąca część procesu sprzedaży jest bezpłatna. Ze względu na duże zainteresowanie odpowiadamy tylko na wybrane zgłoszenia.

Profesjonalne oględziny

Profesjonalne oględziny oraz ostateczna wycena dzieła sztuki odbyć muszą się na żywo. Poprosimy Cię o osobiste dostarczenie obiektu do naszej siedziby, a w razie potrzeby pomożemy zorganizować transport. Obiekt sprawdzony zostanie przez najwyższej klasy ekspertów i rzeczoznawców pod kątem autentyczności, stanu zachowania, proweniencji oraz jakości artystycznej. Wówczas podjęta zostanie decyzja o kwalifikacji dzieła sztuki do sprzedaży.

Ostateczna wycena

Po zakwalifikowaniu obiektu do sprzedaży nastąpi jego ostateczna wycena, która określi jego wartość rynkową. Na jej podstawie ustalona zostanie cena wywoławcza oraz estymacja.

Cena wywoławcza, to cena od której aukcjoner rozpoczyna licytację dzieła. Estymacja to szacunkowa wartość, jaką obiekt może osiągnąć podczas licytacji.

Jako właściciel dzieła sztuki masz prawo do ustalenia tak zwanej ceny minimalnej (gwarancyjnej). Jest to najniższa kwota, za którą zgadzasz się sprzedać obiekt podczas aukcji sztuki. Wysokość ceny minimalnej ustalana jest indywidualnie i jest informacją poufną. Jeżeli dzieło podczas licytacji nie osiągnie ceny minimalnej, następuje sprzedaż warunkowa. Wówczas sprzedaż dzieła sztuki nie jest możliwa bez dodatkowej zgody właściciela.

Aby dowiedzieć się jak uzyskać wycenę dzieła sztuki w Polskim Domu Aukcyjnym zachęcamy do zapoznania się z sekcją Uzyskaj wycenę.

Sprzedaj dzieło sztuki z Polskim Domem Aukcyjnym

Podpisz umowę

Warunki sprzedaży dzieła sztuki z każdym ustalane są indywidualnie. Wspólnie wybierzemy sposób sprzedaży, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Następnie zaprosimy Cię do naszej siedziby aby podpisać umowę lub wyślemy ją pocztą tradycyjną bądź elektroniczną. Możesz zdecydować się na sprzedaż aukcyjną lub bezpośrednią. Jako Polski Dom Aukcyjny nabywamy także dzieła do własnej kolekcji oraz pośredniczymy w tworzeniu kolekcji na zlecenia klientów indywidulanych i  instytucjonalnych.

Sprzedaż bezpośrednia

Obiekt poddany sprzedaży bezpośredniej trafi do naszej oferty galeryjnej. Dzieła dostępne w ofercie galeryjnej nabywa się ,,od ręki’’, bez przechodzenia przez proces licytacji. Aktualna oferta galeryjna dostępna jest na naszej stronie internetowej w zakładce Oferta. Z dziełami zapoznać się można na żywo w siedzibie Polskiego Domu Aukcyjnego przy ul.  Stefana Batorego 2 w Krakowie.

Sprzedaż aukcyjna

Sprzedaż aukcyjna odbywa się według reguł ujętych w Regulaminie aukcji. Obiekt zostanie poddany licytacji na publicznej aukcji sztuki w uprzednio zaplanowanym terminie i sprzedany osobie licytującej, która zaoferuje najwyższą zaakceptowaną przez aukcjonera kwotę. Licytacja pozwala na osiągnięcie możliwie najwyższego wyniku sprzedaży dzieła sztuki. Przebieg licytacji śledzić można w czasie rzeczywistym na platformach OneBid oraz Artinfo.

Przygotowanie dzieła sztuki do sprzedaży

Twój obiekt będzie u nas bezpiecznie przechowywany przez cały okres procesu sprzedaży. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio go do niej przygotować, a potencjalni nabywcy będą mogli zapoznać się z nim na żywo. Dołożymy wszelkich starań, aby wystawione na aukcji sztuki lub w sprzedaży galeryjnej dzieło jak najlepiej się prezentowało, ponieważ zwiększa to jego szanse na najkorzystniejszą sprzedaż. Współpracujemy z najwyższej klasy specjalistami, którym powierzamy konserwację i restaurację dzieł, a także korzystamy z usług profesjonalnej firmy ramiarskiej. Działania tego typu zawsze uzgadniamy z właścicielem obiektu, a ich koszty ustalane są indywidualnie.

Promocja aukcji sztuki

Po zakwalifikowaniu obiektu do aukcji sztuki, zostanie on zaprezentowany w katalogu aukcyjnym. Katalog aukcyjny udostępniany jest w wersji cyfrowej na naszej stronie internetowej oraz na znanych internetowych serwisach aukcyjnych, takich jak OneBid oraz Artinfo. Katalog w formie drukowanej osoby zainteresowane mogą obejrzeć lub otrzymać w  siedzibie Polskiego Domu Aukcyjnego przy ul. Stefana Batorego 2 w Krakowie. Katalogi drukowane wysyłamy także do szerokiego grona naszych stałych klientów drogą pocztową. W przypadku niektórych aukcji sztuki katalog dostępny jest wyłącznie w formie elektronicznej.

Informacje o nadchodzących aukcjach sztuki zamieszczamy z wyprzedzeniem na naszej stronie internetowej www.polskidomaukcyjny.com.plprofilu na Facebooku oraz na platformach OneBid oraz Artinfo, tak aby dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, a tym samym potencjalnych nabywców. Dodatkowo do każdego naszego subskrybenta indywidulanie wysyłana jest informacja przypominająca o zbliżającym się terminie aukcji.

Wypłata należności

Po zakończonej aukcji sztuki odwiedź naszą stronę internetową, aby otrzymać informację o rezultacie sprzedaży dzieła sztuki. Wyniki aukcyjne dostępne są w zakładce Aukcje. Publikowane są one również na portalach aukcyjnych Artinfo oraz OneBid, a  także w największym międzynarodowym serwisie gromadzącym informacje o rynku sztuki Artprice.com.

Płatność za sprzedany obiekt dokonywana jest za pośrednictwem wypłaty gotówkowej lub przelewu bankowego pod warunkiem pełnej zapłaty za obiekt przez kupującego.