Kuna

Henryk Kuna

1879 Warszawa - 1945 Toruń

O Artyście

Wybitny polski rzeźbiarz XX wieku, pedagog. Henryk Kuna urodził się w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej w Warszawie. Początkowo miał uczyć się w szkole rabinackiej. Dzięki pomocy Franciszka Rajkowskiego (ciechanowskiego lekarza i społecznika), postanowił zająć się rzeźbą. Studiował w pracowni rzeźbiarskiej Piusa Welońskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką Konstantego Laszczki. Jego artystyczny debiut datuje się na rok 1904, kiedy powstała rzeźba z cyklu „Śmierć” (została zaprezentowana w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w 1924 roku). Podczas pobytu w Paryżu zainteresował się sztuką Rodina (przebywał tam kilkakrotnie np. w latach 1924-1930, w roku 1927 odbyła się jego wystawa indywidualna, a za działalność artystyczną wyróżniony został francuską Legię Honorową).

W późniejszym okresie pozostawał pod wpływem sztuki Aristide Maillola i artystów z nurtu nowego klasycyzmu. Niepowtarzalny, indywidualny styl artysty wykrystalizował się w dwudziestoleciu międzywojennym (charakteryzował go łagodny kontur, rytmizacja formy). Tematem rzeźb Henryka Kuny były figury kobiet, głowy, torsy, a także wątki religijne.

Zajmował się również rzeźbami pomnikowymi (np. wykonał pomnik Józefa Piłsudskiego w 1938 roku, za pomnik [niezrealizowany] Adama Mickiewicza w Wilnie otrzymał w 1932 roku nagrodę). W swojej sztuce nawiązywał do antyku i włoskiego renesansu. Artysta był jednym z założycieli ugrupowania „Rytm” w 1922 roku i uczestniczył we wszystkich jego wystawach.

Kuna był związany z Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie, gdzie był kierownikiem katedry rzeźby. Został również mianowany profesorem rzeźby monumentalnej w Toruniu (z powodu śmierci nie zdążył objąć tej funkcji). Artysta był laureatem m. in. Grand Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Jedna z najsłynniejszych rzeźb Henryka Kuny jest „Rytm” (jedna z jej wersji była wystawiana na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku). Artysta uczestniczył w wystawach m. in. TZSP w Warszawie (w latach 1909 i 1921 miał tam wystawy indywidualne).

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Kompozycja figuralna, projekt pomnika Zwycięstwo

II Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 28.02.2015, 28 lutego 2015 godz. 16:00

Głowa kobiety

I Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 4.10.2014, 4 października 2014 godz. 16:30