BANKSY

BANKSY

1974? Bristol, Wielka Brytania -

O Artyście

Brytyjski artysta street-art, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów współczesnych. Banksy słynie m. in. z tajemnicy owianej wokół swojej prawdziwej tożsamości. Mimo licznych spekulacji, nikomu dotąd nie udało się jej ujawnić.

Banksy zaczynał od graffiti i pozostał wierny stylistyce oraz formom sztuki ulicznej. Artysta tworzy vlepki, rzeźby i instalacje, jednak najbardziej znany jest ze swoich minimalistycznych murali. Umieszcza je w miejscach trudno dostępnych i ryzykownych, takich jak np. klatka pingwinów w londyńskim zoo. Najczęściej posługuje się techniką szablonu i farby w sprayu, co przyspiesza proces powstawania dzieła, a tym samym sprzyja anonimowej działalności. Wokół artysty rodzi się wiele kontrowersji ze względu na nielegalność działań i umowność granicy, jaka przebiega pomiędzy wandalizmem, a sztuką uliczną. Artysta urządza również tak zwane interwencje artystyczne, polegające na wprowadzaniu różnych obiektów w przestrzeń publiczną, zmieniając tym samym kontekst zarówno tych obiektów, jak i przestrzeni, w której zostały umieszczone. Banksy wieszał bez pozwolenia swoje dzieła w takich miejscach jak Luwr w Paryżu czy Muzuem Sztuki Nowoczesnej (MoMa) w Nowym Jorku. Niektóre muzea i galerie po takich interwencjach naprawdę włączały dzieła Banksy’ego do swoich kolekcji.

Banksy wykreował swój własny, niezwykle rozpoznawalny styl, który doczekał się wielu naśladowców, podziwiających nie tylko odwagę i pomysłowość, ale i wysoki poziom prac. Posługując się prostym, humorystycznym językiem krytycznie komentuje problemy współczesnego świata i naszej globalnej społeczności. Jego prace mają wydźwięk antywojenny i antykapitalistyczny. Krytykom nie umknął jednak uwadze ogromny komercyjny sukces artysty. On sam wyrazić się miał w wywiadzie dla Village Voice ,,Sukces komercyjny jest oznaką porażki artysty graffiti.”

Postać Banksy’ego stała się światowym fenomenem. Mimo, że artysta pozostaje anonimowy, jego film ,,Wyjście przez sklep z pamiątkami” nominowany został do Oscara, a magazyn Time uznał go za jedną z najbardziej wpływowych osób 2010 roku. Na tej samej liście znaleźli się między innymi Steve Jobs czy Barack Obama. Pojawienie się kolejnych prac w przestrzeni publicznej zawsze jest intrygującym i szeroko komentowanym wydarzeniem. W 2022 roku udał się do ogarniętej wojną Ukrainy, tworząc wizerunki m. in. dzieci na zniszczonych bombardowaniami budynkach, co stało się ważnym sygnałem dla świata i niezwykłym gestem solidarności.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Niegrzeczny bałwan, 2004

XXXVIII Aukcja: Street Art, 14 września 2023 godz. 19:30