47

Martwa natura z melonem

ID: 933

50 000 - 60 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

54,5 x 65 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. prawy środek: "Menkes"

„Martwa natura z melonem” pokazuje, jak ważny w twórczości Menkesa był kolor. Obok intensywności barw, w opisywanym obrazie zwraca uwagę pośpiech w nakładaniu koloru i żywiołowość malowania. Potwierdza to Słownik Malarzy Polskich, który o ekspresji artysty pisze: „zaczął budować formy wyłącznie plamą barwną, nakładając farbę szybko i spontanicznie. Gama kolorystyczna uległa zawężeniu do mocnych, nasyconych brązów, żółcieni, czerwieni, zieleni i aksamitnej czerni”. Warto również podkreślić znaczenie przestrzeni kompozycyjnej, które jak w przypadku „Martwej natury z melonem”, „wypełniały dekoracyjne desenie tkanin”. Prezentowana martwa natura jest odzwierciedleniem talentu artysty.