Aleksander Koester
O Artyście
Aleksander Koester urodził się 10 lutego 1864 roku w Bergneustadt, zmarł w Monachium 21 grudnia 1932 roku.
Jego rodzicami byli Bernard i Emilie. Początkowo, zgodnie z sugestią rodziców, odbył staż aptekarski w Wintzheim w miejscowości Colmar w 1882 roku (zdał nawet egzamin na asystenta apteki). Jego marzeniem była jednak kariera artystyczna.
W 1885 roku dostał się do Akademii Sztuk Pięknych Wielkiego Księcia Badenii w Karlsruhe. Jego nauczycielami byli m. in. Carl Hoff i Claus Meyer. W trakcie studiów Koester utrzymywał się z malowania portretów. Odbył wiele podróży artystycznych, które były inspiracją do powstania obrazów o tematyce rodzajowej.
Po ukończeniu studiów przeniósł się do Klausen, znanej miejscowości artystycznej Południowego Tyrolu, gdzie bardzo dużo pracował. Okres ten wywarł duży wpływ na jego malarstwo (określa się go jako najbardziej twórczy w jego karierze) oraz życie osobiste. Zamieszkał tam w 1896 roku. Wówczas malował wiele obrazów bezpośrednio z natury. W tym czasie narodził się jeden z najbardziej charakterystycznych motywów malarskich Koestera: ptactwo wodne (szczególne kaczki). Tematyka ta przyniosła mu dużą popularność (z tego powodu był również znany jako "kaczka Koester"). Malarz potrafił w mistrzowski sposób przedstawić różnorodność ptasich piór. Początkowo malował w nurcie realistycznym, później jednak w jego malarstwie widać zainteresowanie impresjonizmem. Tworzył także martwe natury, sceny rodzajowe, w jego malarstwie można znaleźć motywy holenderskie.
Artysta posiadał swoją pracownię w Monachium od 1898 roku. W miesiącach letnich często przebywał w Górnej Bawarii, gdzie utrwalał na płótnie tamtejsze piękne krajobrazy. W jego malarstwie pejzażowym pojawiają się także widoki Jeziora Bodeńskiego i okolic o różnych porach dnia i zróżnicowanej pogodzie.
W okresie I wojny światowej artysta przeniósł się do Monachium. Następnie wraz z rodziną zamieszkał w swojej drugiej rezydencji w Diessen (miał tam również swoją pracownię). W tym czasie malował nadbrzeżne krajobrazy, kwiaty i martwe natury, jednak to motyw kaczki był najbardziej popularny w jego sztuce.
Artysta został wyróżniony np. złotym medalem na wystawie światowej w St. Louis w 1904 roku. Malarz przyjaźnił się m. in. z jednym z ostatnich greckich przedstawicieli szkoły monachijskiej Spyridon Vikatosem. Koester był członkiem monachijskiego Stowarzyszenia Artystów i uczestniczył w licznych wystawach artystycznych.
Część obrazów Aleksandra Koestera znajduje się w archiwum Muzeum Miasta Klausen (w 2008 roku zorganizowało ono dużą wystawę jego prac). W Klausen od 2005 roku, znajduje się również pomnik z brązu Aleksandra Koestera zaprojektowany przez prof. Rainera Martina. Hildegard Koester wspólnie z mężem dr Hansem Koester (spokrewnionym z malarzem) założyli w 2008 roku fundację, której celem jest m. in. zachowanie, promocja dorobku życia artysty, a w przyszłości budowa centrum Alexandra Koestera w Klausen.
Przeczytaj więcej Mniej