20

Juhas

ID: 766

7 000 - 9 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

69 x 48,5 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. d.: "Wlad Jarocki"

Tematyka Huculszczyzny i Podhala była jedną z ulubionych w twórczości Władysława Jarockiego. Artysta interesował się folklorem. Wspólnie z Fryderykiem Pautschem i Kazimierzem Sichulskim wykonywali studia Hucułów. Według Słownika Artystów Polskich: „w 1911 roku Jarocki zaczął malować na Podhalu; pierwsze prace powstały we wsi Witów, następnie w Chochołowie, Poroninie i na Harendzie, gdzie tworzył do końca życia. Malował i rysował góralki w bogatych strojach regionalnych, sceny rodzajowe, a głównie wyraziste typy starych górali”. „Juhas” jest przykładem tego motywu.