Władysław Hasior
O Artyście
Władysław Hasior urodził się w Nowym Sączu 14 maja 1928 roku, zmarł w Zakopanem 14 lipca 1999 roku.
Uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem pod kierunkiem prof. Antoniego Kenara, a następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom u profesora Mariana Wnuka w 1958 roku.
Po ukończeniu studiów Władysław Hasior podróżował po Europie, wzbogacając swoją wiedzę i doskonaląc umiejętności. Zwiedził Francję i Włochy. Był stypendystą francuskiego Ministerstwa Kultury. Przez krótki czas był uczniem znanego rzeźbiarza Osipa Zadkina. Następnie zamieszkał w Zakopanem, z którym związał się do końca życia.
Hasior pracował jako nauczyciel rzeźby w zakopiańskim liceum plastycznym oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Artysta był członkiem międzynarodowej grupy artystów i pisarzy Phases. W Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem w 1984 roku powstała Galeria Autorska Władysława Hasiora.
W jego twórczości dostrzegano początki pop-artu i sztuki assemblażu. Bez wątpienia była mocno prowokująca, tworzona na pograniczu różnych sztuk: malarstwa, rzeźby czy rzemiosła. Kompozycje Hasiora odwoływały się do symboliki i mitologii. Tematami, którymi inspirował się artysta były sprawy trudne, np. zbrodnie wojenne czy wady narodowe.
Wyjątkowe miejsce w działalności artystycznej Hasiora zajmowały sztandary. Hasior urządzał także happeningi z ich wykorzystaniem. Artysta projektował pomniki, przykładowo tzw. Żelazne Organy na przełeczy Snozka koło Czorsztyna.
Przeczytaj więcej Mniej