Casanova

ID: 991

wys.: 40 cm

asamblaż

Sygnatura

sygn., dat. i dedykacja pod podstawą: "Andrzejowi I z serdecznością HW 1987 / „Casanowa” / Hasior W"

"Władysław Hasior – Strażnik snów", Piwnica pod Baranami, Kraków (09.11.2012–27.01.2013).; "Hasior. Magiczny świat", Galeria Miejskiego Domu Kultury, Mińsk Mazowiecki (25.04.–30.05.2013).; "Hasior. 30 lat w Galerii", Galeria BWA, Miejski Ośrodek...

"Hasior. Magiczny świat" [katalog wystawy], Miejski Dom Kultury, Mińsk Mazowiecki, 2013, strona nienumerowana (il. barwna).

Datowanie

1987

„Używam materiałów, które coś znaczą. Każdy przedmiot ma swój sens, a złożone dają aforyzm. Aforyzm jest bardzo podobny do prawdy, ale nie jest samą prawdą. Działalność artystyczną uważam za prowokację: intelektualną, twórczą”.

Słowa Władysława Hasiora dobitnie określają jego ideę tworzenia. Kompozycje złożone z różnych tkanin, przedmiotów, często z pozoru nieużytecznych, były jednymi z wyznaczników jego artystycznych działań. Istotny w pracach artysty jest ładunek symboliczny. Obiekty przestrzenne, sztandary czy monumentalne pomniki nie tylko zaskakują formą, ale i bogactwem kulturowych znaczeń. Oferowany obiekt – wystawiany i katalogowany – odwołuje się do wielokrotnie przywoływanej w literaturze czy filmie historii znanego uwodziciela i awanturnika. Hasior w lekki, ale i dosadny sposób podjął tematykę ludzkiego ciała i seksualności. Nawiązując do klasycznych męskich aktów stworzył jego współczesną wizję. Ujęta w typowej dla artysty stylistyce koresponduje jednocześnie z mocno zakorzenionym kulturowym wzorcem.