Sielski

Roman Sielski

1903 Sokal - 1993 Lwów

O Artyście

Artysta malarz, profesor akademicki. Był studentem lwowskiej Wolnej Akademii Sztuk Pięknych, a także Wydziału Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego Państwowej Szkoły Przemysłowej pod opieką Kazimierza Sichulskiego. Swoją wiedzę uzupełniał także w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (lata 1922-1927). Jego profesorami w tym czasie byli m. in. Józef Mehoffer i Józef Pankiewicz. W Paryżu uczestniczył w zajęciach Conservatoire des Arts et Métiers oraz przez rok 1925/26 w tamtejszej filii Akademii krakowskiej.

W Słowniku Malarzy Polskich czytamy: „artysta malował opustoszałe pejzaże nadmorskie, ukazywał wyludnione zakątki portów, puste wnętrza i fragmenty lasu w zbliżeniu. Formy syntetyzował i obrysowywał delikatnym konturem. Ekspresja tych obrazów bliska była poetyce magicznego realizmu”. W kolejnych etapach twórczości artysta zwrócił się w kierunku tendencji realistycznej, inspirował się m. in. filmami Eisensteina. W późnym okresie, Sielski czerpał także z nurtu kolorystycznego.

Artysta był związany z lwowskim, awangardowym Zrzeszeniem Artystów Plastyków „artes” (był członkiem i jej pierwszym prezesem). Ugrupowanie interesowało się przede wszystkim surrealizmem, ale także dokonaniami kubizmu i dadaizmu. Roman Sielski należał również do Lwowskiego Związku Zawodowego Artystów Plastyków, wystawiał ze Stowarzyszeniem Niezależnych Ukraińskich Artystów (ANUM), grupą Nowa Generacja, zrzeszeniem "artes". W 1946 roku przystąpił do Związku Plastyków USRS. W tym czasie został profesorem w Instytucie Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej we Lwowie.  

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Plaża

III Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 10.06.2015, 10 czerwca 2015 godz. 19:00