Weingart

Joachim Weingart

1895 Drohobycz - 1942 Oświęcim

O Artyście

Joachim Weingart był polskim malarzem pochodzenia żydowskiego, związanym z nurtem École de Paris. Studiował w Szkole Przemysłu Artystycznego w Weimarze oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, a także uczył się w pracowni rzeźbiarza Aleksandra Archipenki w Berlinie, gdzie zaprzyjaźnił się z artystami Zygmuntem Menkesem i Alfredem Aberdamem. W 1925 roku osiedlił się w Paryżu, gdzie wraz z Menkesem, Aberdamem i Leonem Weissbergiem współtworzył "Grupę Czterech".

Weingart uczestniczył w prestiżowych paryskich Salonach, takich jak Salon Niezależnych, Salon Jesienny i Salon Tuileries, wystawiając swoje prace w renomowanych galeriach sztuki. Jego twórczość obejmowała martwe natury, pejzaże, akty i sceny we wnętrzach, charakteryzujące się wyrazistym traktowaniem formy i dynamicznymi, ekspresyjnymi ruchami pędzla. W 1930 roku podpisał kontrakt z marszandem René Gimpel, co przyczyniło się do jego wzrostu popularności na rynku sztuki.

W czasie II wojny światowej Joachim Weingart został aresztowany przez Niemców, internowany w obozie w Pithiviers we Francji, a następnie deportowany do Auschwitz, gdzie zginął.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Akt kobiecy

XLVII Aukcja: Sztuka Dawna, 28 listopada 2024 godz. 18:30