32

Mnich nad Morskim Okiem

ID: 847

8 000 - 9 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

63 x 49 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Kidoń - Zakopane 1927"

Datowanie

1927

Twórczość Józefa Kidonia w dużej mierze stanowią portrety, często osób znanych i zasłużonych (w tym szczególnie wizerunki kobiece). Tym bardziej więc prezentowany pejzaż daje spojrzenie na inny wymiar malarstwa tego artysty. Malarz namalował go w roku 1927, który był istotny w jego biografii ze względu na przeprowadzkę do Katowic. Śląsk okazał się ważnym przystankiem w artystycznej działalności Kidonia. Tutaj, w 1929 roku, powstał Związek Zawodowych Artystów Plastyków na Śląsku, w którym artysta był członkiem zarządu. Lata 20-te w twórczości Kidonia to także m. in. pierwsza indywidualna wystawa w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1921 rok) czy podróże do Włoch (1923 rok).