Dziecko

ID: 599

15 500 - 16 500 zł

4 października 2014 godz. 16:30

20 x 18,5 cm w św. p-p.

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. g.: "Wlastimil Hofman"

Wizerunki dzieci w malarstwie Wlastimila Hofmana pojawiają się często. „Długowłose, delikatne fizjonomie dziecięce, niekiedy związane z miastem, częściej zaś ze wsią, o wyrazistych oczach i delikatnych karnacjach, stanowią samodzielną kontynuację motywów i stylu Wyspiańskiego” – pisał Tadeusz Dobrowolski. Był to jednocześnie jeden z ulubionych motywów artysty.

Obraz „Dziecko” jest potwierdzeniem tych inspiracji. W pracach o tej tematyce zwraca uwagę pewne idealizowanie postaci dzieci, a jednocześnie towarzysząca całej twórczości Hofmana głęboka symbolika i mistycyzm. Władysław Prokesch wyraził opinię, iż „w portretach Hofmann daje się poznać jako subtelny obserwator, jako prawdziwy psycholog dający swemu portretowi piękno artystycznej fantazyi o podkładzie smutku i melancholii. Do nich […] stosuje się powiedzenie Leonarda da Vinci, że przez oczy portretowanego, powinna przezierać dusza malarza”. Prezentowana praca jest doskonałym potwierdzeniem tej opinii. Zwraca w niej uwagę melancholijny wyraz twarzy dziecka i jego pełne smutku spojrzenie.

16

Pejzaż górski

Cena wylicytowana: 2 200 zł
31

Pejzaż górski

Cena wylicytowana: 18 000 zł
36

Żaglówki

Cena wylicytowana: 3 000 zł
41

Portret

Cena wylicytowana: 7 000 zł
54

Cena wylicytowana: 2 200 zł
59

Autoportret

Cena wylicytowana: 120 000 zł
62

Podwórko

Cena wylicytowana: 12 000 zł
66

Obszar 148

Cena wylicytowana: 60 000 zł
67

S-IV, 1970

Cena wylicytowana: 7 000 zł
71

Relief

Cena wylicytowana: 20 000 zł
75

Akt

Cena wylicytowana: 4 500 zł
79

Pierwszy ból

Cena wylicytowana: 15 000 zł