43

Cinema

ID: 921

15 000 - 18 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

22,8 x 22,5 cm w św. p-p.

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. d.: "Grunsweigh"

Pejzaże Natana Grunsweigha były inspirowane postimpresjonizmem. W latach 20-tych, jak pisze Jerzy Malinowski i Barbara Brus-Malinowska miały charakter „statycznie ujętych pejzaży z przedmieść o precyzyjnie uwydatnionym, zgeometryzowanym konturze i zielonobrunatnym kolorycie”. W przedstawianej pracy, mimo że nie jest datowana, można dostrzec nawiązanie do tego opisu. W kolejnej dekadzie Grunsweigh w swoich pejzażach stosował żywszą kolorystykę, zróżnicowaną fakturę, a tym samym obrazy te były „bardziej ekspresyjne”. „Cinema” wpisuje się w zainteresowanie artysty motywem pejzażowym.