31

Pejzaż górski

ID: 843

20 000 - 25 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

34 x 50,6 cm

akwarela/papier

Sygnatura

sygn. l. d.: "Rafał. Malczewski"

Malarstwo pejzażowe było charakterystyczne dla twórczości Rafała Malczewskiego. Szczególnie bliskie były mu widoki górskie. Jako taternik i wielki pasjonat gór, nie tylko czynił je tematem swoich obrazów, ale również tekstów literackich. Warto podkreślić, że także na emigracji, w jego pracach pojawiają się górskie motywy. Co ciekawe, pejzaże w twórczości artysty to także te przemysłowe czy inspirowane licznymi podróżami (m. in. do Brazylii czy Stanów Zjednoczonych).

Omawiana praca powstała w technice akwareli. Jak podaje Słownik Artystów Polskich: „osobną grupę w malarskim dorobku Malczewskiego stanowią jego akwarele malowane bezpośrednio z natury rozwodnioną farbą, lekkie i czyste zapisy osobistych kontaktów z otaczającym światem”. Trafnym komentarzem do prezentowanej pracy są słowa Ireny Kossowskiej, która charakteryzując pejzaże Malczewskiego zwróciła uwagę, że „dzięki zbliżonej substancjalności poszczególnych elementów pejzażu - obłoków, ośnieżonych górskich szczytów, pól i strumieni - oraz krystalicznej przejrzystości atmosfery wciągającej wzrok widza w głąb kadru, obrazy te zyskują wymiar metafizyczny i monumentalny zarazem”. Sam artysta mówiąc o akwareli, podkreślał, że stanowi specyficzne „notatki z licznych włóczęg i wycieczek”. Powstawały jako świadectwo emocji i wrażeń towarzyszących artyście w konkretnym momencie. To, że są „lżej strawne” i „niepodejrzanie pogodne”, dodawało im tylko uroku. Obraz „Pejzaż górski” jest tego przykładem i interesującą prezentacją talentu artysty.