8

Ogród

ID: 660

25 000 - 28 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

42 x 61 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. monogramem wiązanym (czarną farbą) l. d.: "WWeiss"

wystawiany i ujęty w katalogu: „Żywioł i zmysłowość, Wojciech Weiss i Aneri”, Kraków, Galeria Connaisseur – 2010 katalog str. 27, z tytułem „W sadzie”; Adam Konopacki, Renata Weiss „Aneri Irena Weissowa, Wojciech Weiss. Katalog wystawy podróżnej”,...

Jedną z najważniejszych inspiracji w sztuce Wojciecha Weissa był kontakt z naturą. Łukasz Kossowski zwraca uwagę, że artystą ją „adorował” i „miał [do niej] emocjonalny stosunek”. W opisywanym obrazie „Ogród” wyczuwa się tą afirmację przyrody. Jednocześnie autor podkreśla, że: „Weiss nie chwyta natury jak impresjoniści. […] W plenerze powstają setki szkiców, notatek pejzażowych, lekkich, szybko chwytanych studiów roślin, zwierząt, ludzi, lecz zamknięte już kompozycje pejzażowe rodzą się zawsze w samotności pracowni […]. Genialna pamięć artysty scala je w obraz, który nadal zachowuje lekkość szkicu, niekiedy swobodnej improwizacji”.

na odwrocie stempel z nr. 90.

To połączenie intensywnego odbioru natury z praktyką malowania jej we wnętrzu pracowni, stanowi pewien charakterystyczny element twórczości Weissa. Urokliwy pejzaż, o intensywnej kolorystyce z pewnością jest pracą godną zauważenia