10

Cisza przed burzą

ID: 737

7 500 - 10 000 zł

4 października 2014 godz. 16:30

48 x 68 cm

technika mieszana/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "S Jaxa / 1922"

Datowanie

1922

Soter Jaxa-Małachowski był znanym i cenionym pejzażystą. Istotne miejsce w jego twórczości zajmują m. in. pejzaże marynistyczne. „Cisza przed burzą” oddaje talent tego artysty. Namalowana z zastosowaniem intensywnej kolorystyki i mocno zaakcentowaną barwą łodzi, pomimo prostego motywu, jest pracą wartą zauważenia. Obraz datowany jest na 1922 rok. Rok przed jego powstaniem Jaxa-Małachowski uczestniczył w wystawie w Pałacu Sztuki w Krakowie oraz dwukrotnie w Domu Artystów, zorganizowanej przez Związek Polskich Artystów Plastyków. W 1921 roku miała również miejsce indywidualna ekspozycja prac malarza w krakowskim Domu Artystów.