44

W ogrodzie zamkniętym

ID: 1113

22 000 - 25 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

Proweniencja

47 x 60,8 cm w św. p-p.

tusz lawowany, technika własna/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Zbigniew Makowski Paris 1962."

Datowanie

1962

Kompozycje Zbigniewa Makowskiego zbudowane są z pozornie odległych od siebie elementów. Recenzenci jego twórczości zwracają uwagę z jednej strony na poetyckość i symbolikę mocno zakorzenioną w bliskich surrealizmowi wizjach malarskich, z drugiej – na uporządkowanie, rytm i precyzję, za pomocą których tworzona jest struktura obrazów. Te fascynujące połączenia skutkują wieloznacznością interpretacji i swego rodzaju interdyscyplinarnością przekazu.

Malarstwo Makowskiego w naturalny sposób odzwierciedla jego bogate zainteresowania poezją, rysunkiem i projektowaniem książek. Na oferowaną pracę składa się charakterystyczne zestawienie geometrii, liryki i uproszczonych znaków przypominających tajemnicze hieroglify. Powstała podczas pobytu artysty w Paryżu na początku lat 60. W tym czasie nawiązał kontakt z André Bretonem (znanym francuskim pisarzem i teoretykiem surrealizmu) i ugrupowaniem Phases. W 1962 roku odbyła się także indywidualna wystawa prac malarza w Cepelia Gallery w Nowym Jorku.