30

Pejzaż z lokomotywą – praca dwustronna

ID: 1461

140 000–180 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

50 x 61 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. na krośnie: "J. NOWOSIELSKI 1952"

Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003, s. 119, poz. 166 (il. barwna).

Datowanie

1952

W twórczości Jerzego Nowosielskiego wyróżnić można powtarzające się motywy malarskie, składające się na rozpoznawalną stylistykę artysty. Jednym z nich są pejzaże z kolejką wąskotorową. Bywa ona jedynym elementem ulokowanym w surowym pejzażu, ale też częścią precyzyjnie zbudowanej, geometrycznej przestrzeni. Interesujące są również kompozycje z samolotami czy pejzaże stricte miejskie, jednak o osobliwej dla artysty formie przestrzennej. Podobne tematy regularnie pojawiały się na płótnach Nowosielskiego.

na odwrocie nalepka ramiarska firmy Delf Cadres d’Art

Proweniencja:

Oferowana praca pochodzi z początku lat 50. Oprócz charakterystycznej lokomotywy uwagę zwracają postaci robotników ożywiające abstrakcyjną przestrzeń. Pomimo realistycznych odniesień, prostota ujęcia i budowania przestrzeni sprawiają, że trudno zaliczyć ją do typowej sztuki przedstawieniowej. Na odwrocie obrazu widoczna jest scena figuratywna z gimnastyczkami. Dwustronna kompozycja reprodukowana jest w jednej z najważniejszych monograficznych publikacji o artyście.

Lata 50. były dla Jerzego Nowosielskiego okresem intensywnych działań twórczych. Zamieszkał w Łodzi, projektował kostiumy i scenografie teatralne (w Łodzi i Bielsku-Białej), wykonywał polichromie (m. in. w Zawierciu i Kętrzynie). Uczestniczył także w wystawach artystycznych w kraju i za granicą oraz przebywał na stypendium we Francji.