Dziewczynka z dzbanem

ID: 407

20 000 - 25 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

35,5 x 24,2 cm

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. p. d.: "T. Axentowicz"

Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z zamiłowaniem przedstawiał tematykę huculską i ludową.

na odwrocie nalepka z opisem: "AUTOR Axentowicz Teodor Liczba porz.: 29 / DZIEŁO Dziewczynka z dzbankiem / ROK Technika Olej FORMAT 25 x 35 Wykon na: drzewie / UWAGI"

Proweniencja:

W dorobku Teodora Axentowicza znane są obrazy ukazujące obrzędy wiejskie czy religijne, takie jak Święto Jordan czy pogrzeby huculskie. Tematyka rodzajowa obecna była w jego malarstwie już od czasu studiów w Monachium. Podróże po zachodniej Ukrainie inspirowały artystę do powielania motywów związanych z tym regionem. Jednocześnie folklorystyczna tematyka znakomicie korespondowała z ówczesnymi młodopolskimi tendencjami w malarstwie. Postać dziewczynki w czerwonej chuście jest charakterystyczna dla tego okresu. Sygnowana przez artystę praca namalowana została z przewagą brązów i zieleni. Trzymany przez dziewczynkę dzban sugeruje nawiązanie do tematyki Święta Jordan.

Wizja Napoleona

Cena wylicytowana: 22 000 zł
6

Mężczyźni

Cena wylicytowana: 9 500 zł
8

Lwów nocą

Cena wylicytowana: 9 000 zł
17

Żółte róże

Cena wylicytowana: 8 500 zł
18

Nad Sekwaną

Cena wylicytowana: 4 500 zł
20

Cena wylicytowana: 5 000 zł
21

Zimowe roztopy

Cena wylicytowana: 3 000 zł
22

Nad morzem

Cena wylicytowana: 2 900 zł
27

Dziewczynka z motylem

Cena wylicytowana: 350 000 zł
28

Akt

Cena wylicytowana: 90 000 zł
29

Arka

Cena wylicytowana: 60 000 zł
30

Pejzaż z lokomotywą – praca dwustronna

Cena wylicytowana: 130 000 zł
34

Przemyśl

Cena wylicytowana: 27 000 zł
35

Mandylion

Cena wylicytowana: 20 000 zł
38

Zapis

Cena wylicytowana: 17 000 zł
40

Urojenie 5

Cena wylicytowana: 8 000 zł
42

Asymetria 110

Cena wylicytowana: 21 000 zł
43

Podwójne koła

Cena wylicytowana: 4 000 zł
50

Teofan

Cena wylicytowana: 2 500 zł
56

Kissing Tears Away

Cena wylicytowana: 11 000 zł
57

Okno

Cena wylicytowana: 12 000 zł
60

Szczury

Cena wylicytowana: 5 000 zł
62

Rebeka

Cena wylicytowana: 23 000 zł
63

KO MARY

Cena wylicytowana: 6 000 zł
65

Noc dzień noc

Cena wylicytowana: 1 500 zł
66

Przegięcie

Cena wylicytowana: 14 000 zł