53

Eröffnung. Otwarcie. Opening. Serigrafie i teksty 1974–1983 – teka 75 serigrafii

ID: 1513

12 000–15 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

40 x 30 cm (w tym 10 kompozycji o wymiarach 40 x 60 cm)

serigrafia/papier

Sygnatura

sygn. i oznaczenia na drugiej stronie karty tytułowej: "JAN TARASIN 86/180 1991"

serigrafie (barwne i monochromatyczne), 24 strony autorskiego tekstu (przetłumaczonego na język angielski i niemiecki), okładka i karta tytułowa

Rysowanie ruchliwych, niekończących się układów o zmiennym rytmie i nasyceniu, ułożonych w monotonne szeregi, czasem zanikające lub zagęszczające się do granic zagubienia własnego rytmu, katastrofalnego rozpadu lub zaniku, sprawia mi czysto zmysłową przyjemność, jaką daje np. malowanie pejzażu z natury lub wystukiwanie nieskomplikowanego rytmu na jakimś perkusyjnym instrumencie.

Jan Tarasin

Proweniencja:

Bogaty zbiór grafik uzupełniony wybranymi autorskimi komentarzami. Kolekcjonerski zestaw różnorodnych tematycznie prac pozwala uchwycić charakterystyczny malarski język artysty. Zebrane notatki pozwalają zapoznać się z wysmakowanymi, artystyczno-filozoficznymi rozważaniami na temat sztuki i własnej twórczości. Wydanie teki powiązane był z wystawą “Positionen Polen” w Künstlerhaus Bethanien w Berlinie w 1991 roku.

W latach 70. i na początku 80. Jan Tarasin corocznie wydawał zbiory serigrafii i rysunków, tworzące tzw. „Zeszyty”. Łącznie ukazało się osiem tego typu publikacji. Stanowiły swoisty notatnik profesora, zbiór pomysłów, spostrzeżeń, mogących stanowić bodziec do kolejnych malarskich realizacji.