Wizja Napoleona

ID: 419

18 000 - 25 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

58 x 95 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn., dat. i opisany l. d.: "WP. Pułkownikowi Janowi Kostrzewskiemu w dowód naszej wdzięczności / Jerzy Kossak / 1924."

Datowanie

1924

Motywy z wojen napoleońskich były jednymi z ulubionych w twórczości Jerzego Kossaka.

Proweniencja:

Olszański K., Jerzy Kossak, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, Warszawa, Kraków 1992.

Artysta kontynuował rodzinne upodobania do tematów historycznych i batalistycznych, malując sceny żołnierskie, bitewne czy wizerunki koni. Kompozycja „Wizja Napoleona” powstała w I połowie lat 20. Zimowa sceneria, w której artysta umieścił postać cesarza i jego żołnierzy, wzbogacona jest majestatyczną wizją Sfinksa. „Tą symboliczną wizją artysta przypomina zwycięską kampanię wojsk napoleońskich w Egipcie, przeciwieństwo obecnej klęski kampanii rosyjskiej i beznadziejnego odwrotu spod Moskwy” – przypominała Barbara Małkiewicz. W roku powstania omawianej pracy artysta uczestniczył w wystawie we Lwowie.