47

Akt

ID: 2079

8 000 - 10 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

Proweniencja

- kolekcja Wojciecha Fibaka - kolekcja prywatna, Polska

49 x 63,5 cm w św. p-p.

pastel/papier

Sygnatura

sygn. i dat. u dołu: "FS [inicjał wiązany] / 1688 w [litera w kółku]"

Datowanie

1988

Inspiracje sztuką baroku były jednym z wyznaczników twórczości Franciszka Starowieyskiego. Artysta antydatował swoje prace o 300 lat wstecz, począwszy od 1970 roku. W jego obrazach pojawiają się czaszki, kości czy ptasie głowy. Bliskie turpizmowi kompozycje, deformacje wprowadzane przez artystę, często miały charakter prowokacyjny. Znakomity rysownik, mistrz plakatu, swobodnie posługiwał się groteską i metaforą. W malarstwie Starowieyskiego, nawiązującym do surrealizmu, powraca temat ludzkiego ciała i nieuchronności przemijania.