Mandylion
20 000 - 25 000 zł
24 października 2019 godz. 19:30
Eröffnung. Otwarcie. Opening. Serigrafie i teksty 1974–1983 – teka 75 serigrafii
Golden Mountains, 2019, z cyklu: I still need your love after all that I’ve done
20 000 - 25 000 zł
23 x 32,2 cm w św. p-p.
gwasz na podrysowaniu ołówkiem/karton
Sygnatura
sygn. na odwrocie: "Jerzy Nowosielski"
Datowanie
lata 50.
Dopracowany malarsko i kompozycyjnie wizerunek Chrystusa na chuście to unikatowe przedstawienie dostępne na rynku aukcyjnym. W sposobie malowania wyraźnie widać odwołania do sztuki pisania ikon, tak ważnej w całej twórczości Nowosielskiego. Obok wizerunków świętych i projektów architektury sakralnej siłą rzeczy skupiających się wokół tematyki religijnej, artysta potrafił dostrzec pierwiastek duchowy także w motywach życia codziennego. „Wszystko to, co później w ciągu życia realizowałem w malarstwie, było, choćby nawet pozornie stanowiło odejście, określone tym pierwszym zetknięciem się z ikonami w lwowskim muzeum”. Sygnowana praca z subtelną kolorystyką i wyraźnie zarysowanym konturem doskonale prezentuje zainteresowania malarza sztuką sakralną.
Proweniencja:
kolekcja prywatna, Polska – dar od artysty