35

Mandylion

ID: 1471

20 000 - 25 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

23 x 32,2 cm w św. p-p.

gwasz na podrysowaniu ołówkiem/karton

Sygnatura

sygn. na odwrocie: "Jerzy Nowosielski"

Datowanie

lata 50.

Dopracowany malarsko i kompozycyjnie wizerunek Chrystusa na chuście to unikatowe przedstawienie dostępne na rynku aukcyjnym. W sposobie malowania wyraźnie widać odwołania do sztuki pisania ikon, tak ważnej w całej twórczości Nowosielskiego. Obok wizerunków świętych i projektów architektury sakralnej siłą rzeczy skupiających się wokół tematyki religijnej, artysta potrafił dostrzec pierwiastek duchowy także w motywach życia codziennego. „Wszystko to, co później w ciągu życia realizowałem w malarstwie, było, choćby nawet pozornie stanowiło odejście, określone tym pierwszym zetknięciem się z ikonami w lwowskim muzeum”. Sygnowana praca z subtelną kolorystyką i wyraźnie zarysowanym konturem doskonale prezentuje zainteresowania malarza sztuką sakralną.

Proweniencja:

kolekcja prywatna, Polska – dar od artysty