35

Mandylion

ID: 1471

20 000 - 25 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

23 x 32,2 cm w św. p-p.

gwasz na podrysowaniu ołówkiem/karton

Sygnatura

sygn. na odwrocie: "Jerzy Nowosielski"

Datowanie

lata 50.

Dopracowany malarsko i kompozycyjnie wizerunek Chrystusa na chuście to unikatowe przedstawienie dostępne na rynku aukcyjnym. W sposobie malowania wyraźnie widać odwołania do sztuki pisania ikon, tak ważnej w całej twórczości Nowosielskiego. Obok wizerunków świętych i projektów architektury sakralnej siłą rzeczy skupiających się wokół tematyki religijnej, artysta potrafił dostrzec pierwiastek duchowy także w motywach życia codziennego. „Wszystko to, co później w ciągu życia realizowałem w malarstwie, było, choćby nawet pozornie stanowiło odejście, określone tym pierwszym zetknięciem się z ikonami w lwowskim muzeum”. Sygnowana praca z subtelną kolorystyką i wyraźnie zarysowanym konturem doskonale prezentuje zainteresowania malarza sztuką sakralną.

Proweniencja:

kolekcja prywatna, Polska – dar od artysty

Wizja Napoleona

Cena wylicytowana: 22 000 zł
6

Mężczyźni

Cena wylicytowana: 9 500 zł
8

Lwów nocą

Cena wylicytowana: 9 000 zł
17

Żółte róże

Cena wylicytowana: 8 500 zł
18

Nad Sekwaną

Cena wylicytowana: 4 500 zł
20

Cena wylicytowana: 5 000 zł
21

Zimowe roztopy

Cena wylicytowana: 3 000 zł
22

Nad morzem

Cena wylicytowana: 2 900 zł
27

Dziewczynka z motylem

Cena wylicytowana: 350 000 zł
28

Akt

Cena wylicytowana: 90 000 zł
29

Arka

Cena wylicytowana: 60 000 zł
30

Pejzaż z lokomotywą – praca dwustronna

Cena wylicytowana: 130 000 zł
34

Przemyśl

Cena wylicytowana: 27 000 zł
38

Zapis

Cena wylicytowana: 17 000 zł
40

Urojenie 5

Cena wylicytowana: 8 000 zł
42

Asymetria 110

Cena wylicytowana: 21 000 zł
43

Podwójne koła

Cena wylicytowana: 4 000 zł
50

Teofan

Cena wylicytowana: 2 500 zł
56

Kissing Tears Away

Cena wylicytowana: 11 000 zł
57

Okno

Cena wylicytowana: 12 000 zł
60

Szczury

Cena wylicytowana: 5 000 zł
62

Rebeka

Cena wylicytowana: 23 000 zł
63

KO MARY

Cena wylicytowana: 6 000 zł
65

Noc dzień noc

Cena wylicytowana: 1 500 zł
66

Przegięcie

Cena wylicytowana: 14 000 zł