54

Kompozycja I

ID: 1515

2 200 zł

3 000 - 4 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

15 x 15 cm

gwasz/karton

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "J Chwałczyk / 1990" (ołówkiem)

Datowanie

1990

Prace malarskie z dojrzałego okresu twórczości jednego z czołowych artystów awangardowych powojennej Polski. Absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, twórcę sztuki mail art i nowatorskich instalacji przestrzennych, zaliczyć można do grona tych konceptualistów, którzy większość artystycznej drogi poświęcili zgłębianiu wyraźnie zakreślonej problematyki.

Proweniencja:

Dla Jana Chwałczyka od drugiej połowy lat 60. głównym przedmiotem artystycznych eksperymentów stało się światło i barwa. „[...] próbował unaocznić samo światło i barwę, pokazując zarazem ich pokrewieństwo. Inspiracją był dla artysty naukowy opis światła i barwy, sprowadzający oba zjawiska do siebie nawzajem na poziomie fizykalnych własności” – wyjaśniała Maria Matuszkiewicz. W 1990 roku, z którego pochodzą sygnowane przez twórcę kompozycje, uczestniczył wspólnie z Wandą Gołkowską w wystawie „Zeichen und Licht” organizowaną przez Galerię New Space w Fuldzie.