33

Instalacja przestrzenna

ID: 1467

1 000 000 - 1 200 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

wym. całkowity: 120 x 170 cm

akryl, drewno (sklejka), ołówek, lustro

Sygnatura

sygn. i dat. na każdym z czternastu elementów: "Winiarski / 1970"

Datowanie

1970

Kolekcjonerski unikat powstał jako rezultat eksperymentów z obiektami przestrzennymi, które były charakterystyczne dla twórczości artysty na początku lat 70. Monumentalna kompozycja ze znanej kolekcji, wielokrotnie sygnowana, łączy dobrze znany proces twórczy oparty na rachunku prawdopodobieństwa i klasycznym kontraście czerni i bieli z nowatorskim zastosowaniem elementów ze szkła, stanowiących integralną część obiektów. W instalacji ważny jest nie tylko układ przestrzenny oparty na poszczególnych elementach, ale i interesujący efekt wywołany lustrzanymi odbiciami.

na odwrocie każdego elementu pieczęć Galerii Lambert

Proweniencja:

– kolekcja Kazimierza Romanowicza – właściciela Galerii Lambert, Francja

– kolekcja prywatna, Polska

Oferowana praca jest wyjątkowa także dlatego, że to właśnie w 1970 roku Winiarski wykonał pierwsze kompozycje przestrzenne, a rok później zaprezentował obiekty z elementami szklanymi na sympozjum we Wrocławiu. W warszawskiej Zachęcie w 1970 roku artysta prezentował swoje prace na wspólnej wystawie z Januszem Przybylskim. Lata 70. to również narodziny koncepcji gier, które miały za zadanie uaktywnianie odbiorców sztuki i angażowanie ich w proces twórczy (serie prac pt. „Gry”, wystawa w Galerii Współczesnej w Warszawie w 1972 roku). Co ciekawe, artysta wykonywał również projekty scenograficzne (lata 1967–1977). Do jego dorobku w tym zakresie można zaliczyć m. in. „Makbeta” i „Otello” Szekspira czy „Medeę” Eurypidesa. W 1971 roku artysta uczestniczył w wystawach zbiorowych przykładowo na Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo, w Sympozjum „Złotego Grona” w Zielonej Górze czy wystawie „Five Polish Painters” w Oslo.

Wizja Napoleona

Cena wylicytowana: 22 000 zł
6

Mężczyźni

Cena wylicytowana: 9 500 zł
8

Lwów nocą

Cena wylicytowana: 9 000 zł
17

Żółte róże

Cena wylicytowana: 8 500 zł
18

Nad Sekwaną

Cena wylicytowana: 4 500 zł
20

Cena wylicytowana: 5 000 zł
21

Zimowe roztopy

Cena wylicytowana: 3 000 zł
22

Nad morzem

Cena wylicytowana: 2 900 zł
27

Dziewczynka z motylem

Cena wylicytowana: 350 000 zł
28

Akt

Cena wylicytowana: 90 000 zł
29

Arka

Cena wylicytowana: 60 000 zł
30

Pejzaż z lokomotywą – praca dwustronna

Cena wylicytowana: 130 000 zł
34

Przemyśl

Cena wylicytowana: 27 000 zł
35

Mandylion

Cena wylicytowana: 20 000 zł
38

Zapis

Cena wylicytowana: 17 000 zł
40

Urojenie 5

Cena wylicytowana: 8 000 zł
42

Asymetria 110

Cena wylicytowana: 21 000 zł
43

Podwójne koła

Cena wylicytowana: 4 000 zł
50

Teofan

Cena wylicytowana: 2 500 zł
56

Kissing Tears Away

Cena wylicytowana: 11 000 zł
57

Okno

Cena wylicytowana: 12 000 zł
60

Szczury

Cena wylicytowana: 5 000 zł
62

Rebeka

Cena wylicytowana: 23 000 zł
63

KO MARY

Cena wylicytowana: 6 000 zł
65

Noc dzień noc

Cena wylicytowana: 1 500 zł
66

Przegięcie

Cena wylicytowana: 14 000 zł