5

W porcie - praca dwustronna, 1882

ID: 427

7 000 - 9 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

Proweniencja

27 x 19,5 cm w św. p-p.

Datowanie

1882

Wczesna praca artysty stanowi szkic do znanego obrazu „Nad morzem” z roku 1883. Rok wcześniej Axentowicz ukończył trzyletnią naukę w akademii monachijskiej i wyjechał na dalsze kształcenie do Paryża do pracowni Emila Augusta Carolusa-Durana.

W 1883 roku w stolicy Francji Teodor Axentowicz wynajął pracownię i zajmował się m. in. tworzeniem ilustracji do słynnych czasopism „Le Monde Illustré”, L’Illustration”, „Figaro” i „The Graphic”. Swoje prace wystawiał na ekspozycjach w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, a także w Salonie Aleksandra Krywulta. Energicznie kładzione kreski, lekkość malowania i przemyślana kompozycja są świadectwem mistrzowskiej ręki artysty. Rysunek 23-letniego Axentowicza to unikat na rynku kolekcjonerskim. Dodatkowo posiada odręczne potwierdzenie autentyczności syna malarza – Jana. Napis „lido” u dołu oferowanej pracy wskazuje na wyspę w Wenecji o tej samej nazwie ze słynną piaszczystą plażą. Jednocześnie widoczne datowanie jest interesującym przyczynkiem do określenia czasu pobytu artysty w mieście (w dotychczasowej literaturze przyjęto rok 1883). Pobyt w Wenecji w 1883 roku stał się inspiracją do namalowania kilku rodzajowych kompozycji.

Teodor Axentowicz. 1859–1938. Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 1998.

napis l. d. (częściowo czytelny): "Stwierdzam autentyczność / rysunku Teodora Axentowicza / z r. 1882 Jan Axentowicz"; napis p. d. (częściowo czytelny): "lido 82"; na odwrocie kompozycja figuralna węglem; Praca skonsultowana z rodziną artysty.

Wizja Napoleona

Cena wylicytowana: 22 000 zł
6

Mężczyźni

Cena wylicytowana: 9 500 zł
8

Lwów nocą

Cena wylicytowana: 9 000 zł
17

Żółte róże

Cena wylicytowana: 8 500 zł
18

Nad Sekwaną

Cena wylicytowana: 4 500 zł
20

Cena wylicytowana: 5 000 zł
21

Zimowe roztopy

Cena wylicytowana: 3 000 zł
22

Nad morzem

Cena wylicytowana: 2 900 zł
27

Dziewczynka z motylem

Cena wylicytowana: 350 000 zł
28

Akt

Cena wylicytowana: 90 000 zł
29

Arka

Cena wylicytowana: 60 000 zł
30

Pejzaż z lokomotywą – praca dwustronna

Cena wylicytowana: 130 000 zł
34

Przemyśl

Cena wylicytowana: 27 000 zł
35

Mandylion

Cena wylicytowana: 20 000 zł
38

Zapis

Cena wylicytowana: 17 000 zł
40

Urojenie 5

Cena wylicytowana: 8 000 zł
42

Asymetria 110

Cena wylicytowana: 21 000 zł
43

Podwójne koła

Cena wylicytowana: 4 000 zł
50

Teofan

Cena wylicytowana: 2 500 zł
56

Kissing Tears Away

Cena wylicytowana: 11 000 zł
57

Okno

Cena wylicytowana: 12 000 zł
60

Szczury

Cena wylicytowana: 5 000 zł
62

Rebeka

Cena wylicytowana: 23 000 zł
63

KO MARY

Cena wylicytowana: 6 000 zł
65

Noc dzień noc

Cena wylicytowana: 1 500 zł
66

Przegięcie

Cena wylicytowana: 14 000 zł