34

Przemyśl

ID: 1469

38 000 - 50 000 zł

24 października 2019 godz. 19:30

100 x 73,3 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn., dat. i opisany p. d.: "2007 / PRZEMYŚL E.DWURNIK; na odwrocie: 2007 / E. DWURNIK / „PRZEMYŚL” / NR: IX [w kole] – 1364–3758"

Datowanie

2007

Weduty Edwarda Dwurnika to specyficzne malarskie kompozycje przedstawiające realne miejsca, bez nadmiernej dbałości o faktyczną ich topografię. Istotniejsze są motywy ukryte w planach miast oraz detale, którymi wypełniona jest przestrzeń obrazu. Uproszczony sposób malowania nawiązuje do stylistyki Nikifora – najważniejszej inspiracji twórczej artysty.

Proweniencja:

Olejny obraz zwraca uwagę niemal monochromatyczną kolorystyką. Błękit w kompozycjach artysty stał się jednym z jego znaków rozpoznawczych. Wystarczy przypomnieć cykle „Niebieskie miasta” (1993–1994) i „Błękitny” (lata 90.), które wyznaczyły nowy etap jego pracy twórczej (podobnie jak w malarstwie Picassa, w którego artystycznym życiorysie również wyodrębnia się tzw. „okres niebieski”). Obraz „Przemyśl” wyraźnie nawiązuje do kompozycji artysty z lat 90.