Widok z Sanary, 1929

ID: 5981

180 000 - 220 000 zł

1 czerwca 2023 godz. 18:00

Proweniencja

33 x 41 cm

olej/deska

Sygnatura

sygn. p. d.: "Pankiewicz"

Datowanie

1929

- sygn., dat. i opisany: "Pankiewicz / Sanary / 1929";

- oznaczenie: "6" (rozmiar podobrazia według norm francuskich);

- trzykrotnie odbita czerwona pieczątka antykwaryczna

Do pracy dołączona ekspertyza Elżbiety Charazińskiej z dnia 1.12.2013.

Impresjonista rozmiłowany w kolorze do tego stopnia, że stał się inicjatorem odrębnego nurtu w polskim malarstwie lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Pankiewicz posługiwał się językiem barwy niezwykle sugestywnie, potrafił łączyć gamy kolorystyczne, wydobywać ich głębię, co w efekcie dawało wrażenie przestrzenności i wyrazistości uchwyconych plam światła i cienia. „Widok z Sanary” można zaliczyć do jednego ze sztandarowych dzieł artysty z tego okresu. Soczysty pejzaż z rozłożystymi drzewami ocieniającymi wiejską drogę, należy do malarskich pocztówek z francuskiej miejscowości Sanary-sur-Mer. Artysta po raz pierwszy udał się do Francji w 1889 roku, by wielokrotnie potem wyjeżdżać na plenery do Saint Tropez czy Cassis. Krajobrazy południa Francji czy Prowansji z upodobaniem przedstawiał na swoich obrazach. W Sanary spędzał wiosny i lata między 1923 a 1926 rokiem. Oferowana praca datowana jest na 1929 rok. W tym czasie również przebywał na plenerze. Bezpośredni kontakt ze śródziemnomorską przyrodą inspirował artystę do pracy twórczej.

Ligocki A., Józef Pankiewicz, Biuro Wydawniczo-Propagandowe RSW Prasa · Książka · Ruch, Warszawa 1973.

6

Pejzaż z makami

Cena wylicytowana: 80 000 zł
7

Kwiaty

Cena wylicytowana: 170 000 zł
9

Tryptyk, 1921

Cena wylicytowana: 70 000 zł
Rezerwacja
14

Zagłoba zdobywa chorągiew kozacką

Cena wylicytowana: 35 000 zł
15

Michał Wołodyjowski na stepie

Cena wylicytowana: 35 000 zł
16

Ułan z koniem

Cena wylicytowana: 26 000 zł
18

Scena z polowania, 1942

Cena wylicytowana: 12 000 zł
21

Na łące

Cena wylicytowana: 8 000 zł
28

Skalisty brzeg

Cena wylicytowana: 8 500 zł
32

Modlitwa

Cena wylicytowana: 3 800 zł
45

Cena wylicytowana: 3 800 zł
52

Pejzaż architektoniczny, 1973

Cena wylicytowana: 1 800 zł