24

Dama siedząca na łódce, 1923

ID: 6031

9 000 - 11 000 zł

1 czerwca 2023 godz. 18:00

Proweniencja

34 x 48,5 cm w świetle ramy

gwasz/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "S Jaxa / 1923."

Datowanie

1923

na odwrocie pieczęć pracowni konserwacji dzieł sztuki

Elegancka dama wypoczywająca na łódce to mocno wyróżniająca się figura w typowo marynistycznej kompozycji artysty. Wakacyjny temat podkreśla pogodna aura, kąpiące się dzieci czy widoczne na horyzoncie żaglówki. Oferowany obraz z pewnością zwróci uwagę miłośników twórczości Jaxy-Małachowskiego. Choć przedstawia popularny motyw (wynikający zresztą ze szczególnego umiłowania morza przez artystę), jest on nieszablonowy, zarówno kolorystycznie, jak i kompozycyjnie. W 1923 roku malarz uczestniczył w wystawie „Sztuki Rodzimej” w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 20. i 30. regularnie wypoczywał na Półwyspie Helskim.

Łomnicka K., Jaxa. Soter August Jaxa-Małachowski 1867-1952, Grzegorz Kudelski, Warszawa 2014.

6

Pejzaż z makami

Cena wylicytowana: 80 000 zł
7

Kwiaty

Cena wylicytowana: 170 000 zł
9

Tryptyk, 1921

Cena wylicytowana: 70 000 zł
Rezerwacja
14

Zagłoba zdobywa chorągiew kozacką

Cena wylicytowana: 35 000 zł
15

Michał Wołodyjowski na stepie

Cena wylicytowana: 35 000 zł
16

Ułan z koniem

Cena wylicytowana: 26 000 zł
18

Scena z polowania, 1942

Cena wylicytowana: 12 000 zł
21

Na łące

Cena wylicytowana: 8 000 zł
28

Skalisty brzeg

Cena wylicytowana: 8 500 zł
32

Modlitwa

Cena wylicytowana: 3 800 zł
45

Cena wylicytowana: 3 800 zł
52

Pejzaż architektoniczny, 1973

Cena wylicytowana: 1 800 zł