Iwan Trusz
O Artyście
Iwan Trusz żył w latach 1869-1941. Urodził się w miejscowości Wysocko, zmarł we Lwowie. Edukację artystyczną odebrał w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod opieką m. in. Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza czy Józefa Unierzyskiego, a potem w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu.
Dzięki stypendium studiował również w prywatnej szkole A. Ažbego w Monachium. Jego nauczycielami byli także Leon Wyczółkowski i Jan Stanisławski. Tworzył głównie nastrojowe pejzaże, portrety i sceny rodzajowe (głównie o tematyce huculskiej). Powtarzającym się motywem w jego malarstwie były widoki Dniepru o różnych porach dnia i roku.
Był nie tylko malarzem, ale także publicystą (artykuły z krytyki artystycznej umieszczał w czasopismach ukraińskich). Zajmował się także ilustratorstwem, współpracował z lwowskim teatrem. Podróżował po wielu krajach (był w Palestynie, Egipcie Rzymie, wielokrotnie na Ukrainie). Na stałe zamieszkał we Lwowie (obecnie znajduje się tam jego muzeum).
Trusz aktywnie uczestniczył w działaniach artystycznych swojego kraju. Jak pisze Oksana Biła w publikacji "Słoneczne akordy w palecie Iwana Trusza", artysta "zajął się organizacją ukraińskiego wystawiennictwa oraz profesjonalnej edukacji i krytyki artystycznej we Lwowie [...] Trudno przecenić rolę I. Trusza w organizacji towarzystw oświatowych, wydawaniu i redagowaniu czasopism ukraińskich oraz znaczenie i aktualność problemów, które artysta podejmował w swych licznych artykułach teoretycznych" (m. in. brał udział w organizacji szkoły malarskiej na Ukrainie, pełnił funkcję wicedyrektora zainicjowanego przez siebie Towarzystwa Dla Rozwoju Ruskiej Sztuki).
We wczesnym etapie twórczości (początek lat 90-tych XIX wieku do 1912 roku), "artysta rozwijał swój malarski kunszt, twórczo eksperymentował z malarstwem plenerowym, portretem psychologicznym i kompozycjami o tematyce rodzajowej".
Kolejny etap twórczości datowany jest do roku 1926. Charakteryzuje się on przewagą tematyki pejzażowej, nawiązywaniem do obecnych już wcześniej motywów. W tym czasie m. in. artysta tworzy obrazy o tematyce huculskiej.
Ostatni etap "charakteryzują pewne zmiany formalnego malarskiego języka malarza: ich koloryt staje się bardziej ciepły, utrzymany w łagodnej zharmonizowanej gamie ochry i brązu lub odcieni ochry i zieleni, wzbogaconych jaskrawymi, barwnymi akcentami" (Oksana Biła).
Iwan Trusz swoje prace prezentował np. na wystawie zbiorowej w lwowskim TPSP w 1906 roku, w TPSP w Krakowie czy Kijowie. Trzy indywidualne wystawy artysty miały miejsce we Lwowie.
Przeczytaj więcej Mniej
Obecnie w ofercie
Obiekty archiwalne
Pejzaż z cyprysami
V Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 19.12.2015, 19 grudnia 2015 godz. 17:00