Pejzaż nadmorski

ID: 584

24,7 x 35 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. d.: "I. Trusz"

Utalentowany ukraiński pejzażysta, w którego twórczości dostrzega się wpływy Jana Stanisławskiego czy Leona Wyczółkowskiego.

na odwrocie tektury nieczytelne napisy

Iwan Trusz utrwalał widoki z rodzimych stron (Dniepru i Krymu) i dalekich podróży (m. in. z Palestyny, Włoch czy Egiptu). Prezentowany nadmorski krajobraz, dzięki interesującemu ujęciu skał, daleki jest od banału. Efekty światłocieniowe, subtelne niuanse w kolorze nieba i wody, nadają pracy dekoracyjności. Artysta malował o różnych porach dnia i roku, co wiązało się z odmiennym oświetleniem. Wyczuwalna w obrazach Trusza jest ta wrażliwość na intensywność światła. Oksana Biła śledząc etapy artystycznego rozwoju, wymienia odwołania do akademizmu, realizmu, impresjonizmu i neoromantyzmu obecne w oeuvre artysty.