24 x 32,5 cm
olej/papier
Sygnatura
sygn. i dat. p. d.: "W. Podkowiński / 1885"
Datowanie
1885
Proweniencja
kolekcja prywatna, Austria
Kolekcjonerski unikat, dzieło namalowane przez zaledwie 19-letniego Podkowińskiego, po raz pierwszy oferowane w publicznej sprzedaży aukcyjnej. Zachwycające, jak młodziutki artysta sprawnie buduje kompozycję i z wielkim wyczuciem operuje światłocieniem. Obraz wyróżnia się także ciekawą kolorystyką. Dość szeroki kadr zastosowany przez malarza, obejmuje postaci rosyjskich gwardzistów w letnich mundurach, będących na czele oddziału i malowniczą, leśną drogę. Tematyka dzieła koresponduje z innymi pracami malarza z tego okresu.
Jako student warszawskiej Klasy Rysunkowej, był pod opieką choćby wybitnego przedstawiciela akademizmu i realizmu - Wojciecha Gersona. Obraz „Oficerowie carscy” powstał rok po zakończeniu tego etapu edukacji. W 1885 lub 1886 roku artysta wyjeżdża dalej do Petersburga, gdzie kontynuuje kształcenie w pracowni batalisty Bogdana Willewaldego. Okazał się to jednak dość krótki przystanek artysty na drodze do Paryża. W roku powstania oferowanego obrazu Podkowiński rozpoczyna tworzenie oryginalnych ilustracji do czasopism: „Kłosy”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Wędrowiec” (wcześniej były to głównie kopie obrazów). Coraz więcej czasu poświęca także malarstwu olejnemu.
Ten przepiękny obraz przynosi wiedzę o wczesnej twórczości artysty, umiejętnościach warsztatowych, ulubionych motywach. To Podkowiński przed impresjonizmem, przed symbolizmem, przed rozpoczęciem wielkiej, artystycznej, choć tragicznie krótkiej kariery. Mimo to, dzieło nie ustępuje miejsca pod względem artystycznym bardziej znanym kompozycjom czy charakterystycznym dla późniejszego okresu tematom i stylistyce.