Pejzaż nadwodny z cyprysami

ID: 5628

Proweniencja

96,7 x 68,5 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. p. d.: "I. Trusz"

Utalentowany ukraiński pejzażysta, w którego twórczości dostrze­ga się wpływy Jana Stanisławskiego czy Leona Wyczółkowskiego. Utrwalał widoki z rodzimych stron (Dniepru i Krymu) i dalekich po­dróży (m.in. z Palestyny, Włoch czy Egiptu). Prezentowany krajobraz o reprezentacyjnym formacie zachwyca dekoracyjnością. Efekty świa­tłocieniowe i impresjonistyczne oddanie migotliwości wody, subtelne niuanse w kolorze nieba i z u podobaniem malowane drzewa, wpisu­ją się w charakterystyczny styl artysty. Trusz malował o różnych po­rach dnia i roku, co wiązało się z odmiennym oświetleniem. Wyczu­walna w jego obrazach jest ta wrażliwość na intensywność światła oraz nieustający zachwyt nad pięknem przyrody.

na odwrocie nalepka Salonu obrazów i dzieł sztuki L. Błasiak