7

Kwiaty

ID: 5997

200 000 - 250 000 zł

1 czerwca 2023 godz. 18:00

Proweniencja

51,5 x 51,5 cm w świetle ramy

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. d.: "Olga v. Boznańska"

na odwrocie nalepka ramiarska

Prezentowane dzieło jest interesującym przykładem motywu martwej natury w twórczości artystki. Jego nieco przygaszona kolorystyka, wprowadza nastrój melancholii, ale też poetyckiej nostalgii - charakterystycznej dla twórczości Boznańskiej. Pomimo to, jej obrazy nie są przygnębiające, ale emanują subtelnym zachwytem nad pięknem życia. Obraz „Kwiaty” wyraźnie ukazuje doskonały warsztat malarski i wrażliwość artystki. Zastosowana paleta barw harmonijnie współgrają z tłem, tworząc ciekawą strukturę. Muśnięcia czerwieni, błękitu czy bieli, doskonale ożywiają obraz, nie dominując jednak w kompozycji pracy.

Przed nazwiskiem artystki w sygnaturze pojawia się literka „v” (taki sam podpis widnieje np. na pracy „Portret dwóch dziewczynek” z roku 1896, znajdującej się obecnie w Muzeum Śląskim w Katowicach). To warty odnotowania szczegół. Specyfikę tej sygnatury wyjaśnia Helena Blum: „zgodnie ze zwyczajami obowiązującymi podówczas w »dobrym towarzystwie«, artystka akcentuje swe szlacheckie pochodzenie określeniem niemieckim »von« […]”. Tego rodzaju podpis nie był często stosowany przez artystkę, przez co praca zyskuje na wyjątkowości.

Martwe natury i kwiaty stanowią ważny, choć nie tak popularny jak portrety, dział w twórczości Olgi Boznańskiej (warto podkreślić, że te dwa motywy pojawiały się również wspólnie na płaszczyźnie jednego obrazu). Prezentowane były na wystawach (np. Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie), ale też niejednokrotnie rozdawane w formie prezentów. Jednocześnie można zauważyć, że motyw ten przeplatał się przez całą twórczość artystki. Już samo to świadczy o przywiązaniu Boznańskiej do tej tematyki. W ostatnim etapie twórczości zdarzało się, że martwe natury były malowane na zamówienie.

- Bobrowska E., Olga Boznańska (1865-1940), Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2014.

- Blum H., Olga Boznańska - zarys życia i twórczości, Kraków 1964.

- Blumówna H., Olga Boznańska, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 1960.

- Król A., Manggha Boznańskiej. Inspiracje sztuką Japonii w malarstwie Olgi Boznańskiej, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków 2006.

6

Pejzaż z makami

Cena wylicytowana: 80 000 zł
9

Tryptyk, 1921

Cena wylicytowana: 70 000 zł
Rezerwacja
14

Zagłoba zdobywa chorągiew kozacką

Cena wylicytowana: 35 000 zł
15

Michał Wołodyjowski na stepie

Cena wylicytowana: 35 000 zł
16

Ułan z koniem

Cena wylicytowana: 26 000 zł
18

Scena z polowania, 1942

Cena wylicytowana: 12 000 zł
21

Na łące

Cena wylicytowana: 8 000 zł
28

Skalisty brzeg

Cena wylicytowana: 8 500 zł
32

Modlitwa

Cena wylicytowana: 3 800 zł
45

Cena wylicytowana: 3 800 zł
52

Pejzaż architektoniczny, 1973

Cena wylicytowana: 1 800 zł