25

Ściana, 1917

ID: 6033

12 000 - 14 000 zł

1 czerwca 2023 godz. 18:00

Proweniencja

33 x 23,5 cm w świetle ramy

gwasz/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "S Jaxa / 1917"

Datowanie

1917

na odwrocie autorska pieczęć z informacjami o pracy: "Tytuł Sciana / Rozmiary 34 1/2 26 Cena 2000 / SOTER JAXA MAŁACHOWSKI / Adres / KRAKÓW, Zygmunta Augusta 7."

Gra światłocienia wymalowana na płaszczyźnie białej ściany i niewielkiego okna, a do tego soczysta, głęboka zieleń, niemal wyrastająca z ram obrazu sprawiają, że ta kompozycja Jaxy-Małachowskiego jest niezwykle plastyczna. Na uwagę zasługuje temat kompozycji, który z pozoru mało zajmujący, ukazał artysta z całym swoim malarskim kunsztem i pomysłowością. Przedstawienia wiejskich zabudowań, strumyków czy leśnych ścieżek pojawiały się na płótnach artysty podczas pobytów w rodzinnym Wolanowie, a także jako efekt odwiedzin u siostry w majątku Uszkowice czy Kimirz. Rewolucja październikowa, która wybuchła w 1917 roku, bezpośrednio wpłynęła na rodzinę Jaxy-Małachowskiego. Ich majątek w Wolanowie został skonfiskowany. Powstałe z tego miejsca obrazy nabrały tym samym jeszcze większej wartości sentymentalnej.

Łomnicka K., Jaxa. Soter August Jaxa-Małachowski 1867-1952, Grzegorz Kudelski, Warszawa 2014.

6

Pejzaż z makami

Cena wylicytowana: 80 000 zł
7

Kwiaty

Cena wylicytowana: 170 000 zł
9

Tryptyk, 1921

Cena wylicytowana: 70 000 zł
Rezerwacja
14

Zagłoba zdobywa chorągiew kozacką

Cena wylicytowana: 35 000 zł
15

Michał Wołodyjowski na stepie

Cena wylicytowana: 35 000 zł
16

Ułan z koniem

Cena wylicytowana: 26 000 zł
18

Scena z polowania, 1942

Cena wylicytowana: 12 000 zł
21

Na łące

Cena wylicytowana: 8 000 zł
28

Skalisty brzeg

Cena wylicytowana: 8 500 zł
32

Modlitwa

Cena wylicytowana: 3 800 zł
45

Cena wylicytowana: 3 800 zł
52

Pejzaż architektoniczny, 1973

Cena wylicytowana: 1 800 zł