56

Układ AA/3

ID: 2648

14 000 - 16 000 zł

28 kwietnia 2016 godz. 19:30

55,5 x 46 cm

technika mieszana, płótno

Datowanie

1987

Profesor akademicki, uczestnik kilkuset wystaw krajowych i zagranicznych, autor różnorodnych projektów artystycznych: od malarstwa sztalugowego, po kompozycje kolażowe i mozaiki. Poszukiwania Mieczysława Wiśniewskiego obejmują obszar abstrakcji geometrycznej i malarstwa strukturalnego. Prace artysty są wynikiem eksperymentowania w zakresie materii dzieła sztuki, geometryzacji czy światłocienia. „Układ” powstał w drugiej połowie lat 80. Jego monochromatyczność połączona z „zapadającą się” powierzchnia dzieła sprawia, jak pisała Zofia Wartak, że „światło ślizgając się po napiętej powierzchni zakłócanej wklęsłościami i wypukłościami tworzy w obrazie strefy aktywnych refleksów i cienia”. Dzięki temu postrzeganie dzieła sztuki pozostaje niejednolite.

na odwrocie napis: Mieczysław / Wiśniewski / TORUŃ / „UKŁAD AA / 3 / 55 x 46 / 1987;