20

Łodzie w Gdyni

ID: 2418

4 000 - 5 000 zł

28 kwietnia 2016 godz. 19:30

18 x 22,7 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. d.: M. Ritterówna; sygn. i opisana na odwrocie: M. Ritterówna / morze w Gdyni oraz słabo czytelny: 620 / … / Reguta (ołówkiem)

Dekoracyjny obraz Marii Ritter to kolorystyczna impresja na temat morskiego pejzażu. Tematyka krajobrazowa w twórczości artystki była obecna przykładowo w latach 30. XX wieku. Maria Marcinowska opisując dokonania Ritterówny wymienia obecne w jej malarstwie nawiązania do postimpresjonizmu, koloryzmu czy realizmu. Artystka zajmowała się także tematyką religijną, tworzyła polichromie. Profesorami Marii Ritter byli m. in. Wojciech Weiss i Xawery Dunikowski w Krakowie, a w Paryżu - Fernand Léger i Othon Friesz. Prace malarki znajdują się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.