49

Enigma

ID: 2604

30 000 - 35 000 zł

28 kwietnia 2016 godz. 19:30

114,8 x 86,3 cm

akryl/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. na odwrocie: Jadwiga / Maziarska / Kraków, ul. Mikołajska 8 /1978 r.

Datowanie

1978

Anna Baranowa pisała o Maziarskiej, że posiadała „dar widzenia”, „nasłuchiwała głosów z wszechświata”. Materializowały się one w niespokojnych, energetycznych obrazach, o abstrakcyjnej formie. Nie miały one w sobie nic z chaosu, ale były „sposobem rozszyfrowania ukrytej w naturze matematyki, dojścia do głębi bytu, zrozumienia jego praw”. Obraz „Enigma” powstał pod koniec lat 70. Ułożony szereg znaków zdaje się być artystycznym szyfrem, specyficznymi językiem, za pomocą którego malarka nawiązuje kontakt z odbiorcą.