14

Sparanise

ID: 2396

8 000 - 9 000 zł

28 kwietnia 2016 godz. 19:30

17 x 23,5 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dedykacja l. d.: KOCHANEMU PANU JÓZIOWI / SPARANISE / B. RYCHTER-JANOWSKA

Bronisława Rychter-Janowska słynęła z licznych talentów. Jej twórcza energia wyrażała się poprzez malarstwo, literaturę, muzykę. Wśród najpopularniejszych motywów malarstwa artystki znajdowały się pejzaże z widokami polskich dworków i chat oraz wnętrza salonów. Krajobrazy ojczyste przeplatały się z widokami z podróży do Europy Południowej czy Afryki. Łączyła je nastrojowość, dekoracyjność, często intensywna kolorystyka czy subtelna gra światłocienia.

Opisywana praca wzbogacona jest osobistą dedykacją malarki. Jej niewielki format i tekturowe podłoże to typowe wyznaczniki malarstwa Rychter-Janowskiej. Praca powstała we włoskiej miejscowości Sparanise, która znalazła się na trasie kilkakrotnych podróży malarki do tego kraju. We Włoszech Rychter-Janowska była m. in. w 1904 roku (studiowała w Istituto di Belle Arti we Florencji), 1908 czy 1919 roku.