23

Uroki czerwieni

ID: 633

25 000 - 30 000 zł

9 listopada 2017 godz. 19:30

36,2 x 41,2 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "Lenica"

sygn., dat. i autorsko opisany na odwrocie: "A. Lenica / 1970 / uroki czerwieni"

Różnorodność artystycznych odniesień, jaką odnajdujemy w twórczości Alfreda Lenicy oraz ciągłe poszukiwania w obrębie materii malarskiej i technik pracy twórczej, doprowadziły do wytworzenia unikalnej artystycznej formy wypowiedzi.

Lenica czerpał z osiągnięć kubizmu, surrealizmu, taszyzmu, malarstwa informel, aktywnie uczestnicząc w rozwoju powojennej sztuki polskiej. Czerwień dominująca na płótnie z 1970 roku nadaje pracy dynamizmu. Monochromatyczność sugerowana przez autorski tytuł pracy, przełamana została klasyczną czernią i kolorem żółtym, dając w efekcie typową dla malarstwa artysty abstrakcyjną formę. W tej dekadzie w obrazach Lenicy pojawiały się kompozycje figuralne. W 1974 roku odbyła się w Galerii Zachęta w Warszawie retrospektywna wystawa prac malarza.