20

ID: 627

9 000 - 11 000 zł

9 listopada 2017 godz. 19:30

37,7 x 55 cm w św. p–p.

akwarela na podrysowaniu ołówkiem/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Dominik 1956"

Datowanie

1956

Prace Tadeusza Dominika są częścią muzealnych kolekcji w Polsce i za granicą (m. in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Stedelijk Museum w Amsterdamie). Artysta, uczeń Jana Cybisa, zyskał uznanie jako malarz, grafik, pedagog, posługujący się charakterystycznym stylem i językiem malarskim.

W pierwszym okresie tworzył obrazy prezentujące malarstwo figuratywne, jednak jak zauważa Maryla Sitkowska w „Słowniku malarzy polskich”: „w drugiej połowie lat 50. zaczął malować obrazy abstrakcyjne, zbliżone do malarstwa informel, w swym bogactwie form i nasyconej kolorystyce, inspirowane naturą”. W opisywanej pracy widać ekspresję typową dla tego okresu twórczego. W roku powstania „Kompozycji”, Dominik uczestniczył w Biennale w Wenecji. Zaprezentował tam cykl drzeworytów „Macierzyństwo”.