Głowa konia
10 000 - 13 000 zł
9 listopada 2017 godz. 19:30
Sen Busha, z cyklu: Pozytywy (pierwsza odbitka autorska, vintage print)
Mieszkańcy, z cyklu: Pozytywy (pierwsza odbitka autorska, vintage print)
10 000 - 13 000 zł
24,5 x 33 cm
olej/sklejka
Sygnatura
sygn. i dat. l. d.: "Wojciech Kossak / 1931"
Datowanie
1931
W scenach batalistycznych i rodzajowych autorstwa Wojciecha Kossaka bardzo często pojawiają się konie. Artysta namalował również wiele główek końskich, świadczących o sentymencie do tego motywu.
Jego popularność wynikała zarówno z upodobań malarza, jak i odbiorców. Prezentowany obraz datowany jest na okres międzywojenny. W 1931 roku artysta namalował na zlecenie Muzeum Narodowego w Warszawie wielkoformatowy obraz „Grunwald”. W tej dekadzie powstały portrety (m. in. Józefa Piłsudskiego i Ignacego Mościckiego) czy duże kompozycje batalistyczne („Szarża pod Rokitną”, „Rewia kawalerii w Krakowie”).