51

Mieszkańcy, z cyklu: Pozytywy (pierwsza odbitka autorska, vintage print)

ID: 707

9 000 – 12 000 zł

9 listopada 2017 godz. 19:30

15,7 x 22,5 cm w św. p–p.

fotografia czarno-biała

Sygnatura

sygn. i dat. na odwrocie: "Zbigniew Libera / mieszkańcy ap 1 2004"

„Zbigniew Libera. Works from 1982–2008”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Warszawa, 2009, s. 163.; Anda Rottenberg, „Sztuka w Polsce 1945–2005”, Warszawa, 2005, s. 352.

Datowanie

2004

Certyfikat autentyczności podpisany przez artystę.

Według Barbie Zelizer autonomia fotografii w ramach dziennikarstwa jest datowana na ok. 1945 rok od zdjęć wyzwalanych obozów koncentracyjnych, które nie potrzebowały komentarza. Parafrazą słynnego zdjęcia więźniów z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, wyzwolonego przez radzieckie wojska są „Mieszkańcy”, którzy uśmiechają się stojąc za rozpiętymi sznurami.