17

Poetyka wsi – obraz 1372

ID: 621

55 000 - 65 000 zł

9 listopada 2017 godz. 19:30

60 x 75,5 cm w świetle ramy

olej/płyta

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "DUDA-GRACZ ·1372/90·"

Datowanie

1990

Dudę-Gracza fascynowała Polska prowincjonalna – nie mitologizował jej jednak, ale szczerze odsłaniał głupotę i chamstwo. Niepospolita wyobraźnia, rozpoznawalny warsztat malarski i błyskotliwe, iście socjologiczne komentarze do rzeczywistości sprawiły, że stał się jednym z najważniejszych twórców współczesnych. Jego wizje niekiedy makabryczne, prowokujące, naznaczone były również komizmem i bogactwem alegorii.

olej/płyta pilśniowa

– nalepka autorska z opisem pracy: I [w kole] / DUDA GRACZ / PADEREWSKIEGO 42 B/31 KATOWICE / TYTUŁ OBRAZ 1372/POETYKA WSI / BRZEGI-3; WITKACEMU / TECHNIKA OLEJ, PŁ. PILŚN. / WYMIARY 63 X 78 cm / CENA / SYGN. DUDA GRACZ / ROK 1990/NR KATAL. AUTOR. 1372 / UWAGI 1 WERNIKS. VI/91;

– na krośnie oznaczenie: 15

Potwierdzenie autentyczności: Agata Duda-Gracz – córka artysty, Fundacja Wschód Sztuki.

„Poetyka wsi – obraz 1372” powstał w 1990 roku. Postaci o charakterystycznej dla Dudy-Gracza przerysowanej fizjonomii, umieszczone zostały na tle fragmentu zagrody. Dominujący w obrazie kolor zgniłej zieleni przywołuje skojarzenia z zepsuciem, martwotą. Wieś była dla artysty bliska ze względu na dzieciństwo. W naturalny sposób stanowiła ważne źródło malarskich motywów. Przykładowo krajobrazy z miejscowości Załęcze, Łagów, Buk czy seria „Obrazów jurajskich” stały się tłem wspomnień, powracających w ujęciu metaforycznym.