24

Faza dynamiczna

ID: 636

140 000 – 180 000 zł

9 listopada 2017 godz. 19:30

80 x 100 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Jan Tarasin 84"

Rektor, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, znacząca postać powojennej sztuki polskiej. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią. Malarstwo Jana Tarasina oscylowało wokół zagadnienia przedmiotu – znaku.

JAN TARASIN 1984 / „FAZA DYNAMICZNA”;
– nalepka: Nom et prénom d’artiste JEAN TARASIN /POLOGNE, VARSOVIE/ Titre „PHASE DYNAMIQUE”, 1984 / Technique employée HUILE SUR TOILE / Dimensions H.: 80 CM. L.: 100CM

Artysta przenosił na płótna kształty bliskie abstrakcji, pozbawione realistycznej dokładności, ale nawiązujące do przedmiotów rzeczywistych. Kompozycje składające się z uproszczonych, różnorodnych znaków (figur geometrycznych, liter) zestawiał w specyficzne układy, najczęściej poziome linie, które budowały umowną przestrzeń obrazu. Tarasina fascynowało pojęcie ruchu, zmienności, ambiwalencja sił. Ważną rolę odgrywały zarówno kształty, jak i kolory. Soczystość barwy czy oszczędność gamy kolorystycznej w naturalny sposób różnicowały podejścia interpretacyjne. Kompozycja „Faza dynamiczna” wypełniona jest elementami bardziej i mniej rzeczywistymi. Tarasin w typowy dla siebie sposób nadał im formę malarskiego kodu. Specyficzne piktogramy wywołują iluzję ruchu. Dynamizm sceny podkreślony został plamami intensywnej czerwieni. W roku powstania pracy artysta został uhonorowany nagrodą im. Jana Cybisa. Uczestniczył również w wystawie „Koncepcje przestrzeni w sztuce współczesnej” Muzeum Narodowego w Warszawie oraz indywidualnie eksponował swoje obrazy w stołecznej Galerii Centrum Sztuki Studio.